Scroll to top
© 2019, Maya Burcum
Paylaş
Eng

Sıkça Sorulan Sorular

Raporum için ödeme yapmıştım. Şimdi nerede bulabilirim?

Eğer websitemizin eski versiyonunda raporunuz için ödeme yaptıysanız, yeniden ödeme yapmanıza gerek yok. Tamamen ÜCRETSİZ bir şekilde okuyabilirsiniz. Raporunuz, yeni düzenlemeler ve eklenmiş bölümleri de dahil olmak üzere yeni sitemizde sizi bekliyor. Tüm yapmanız gereken buraya tıklamak ve raporunuzu satın alırken kullandığınız e-posta adresinizle giriş yapmak.
Eski websitesinde satın aldığınız raporunuzu ücretsiz okumak için lütfen Facebook üzerinden giriş yapmayın!
Raporunuz RAPORLARIM bölümünde yer alır.

Detaylı raporum için ödeme yapmıştım. Neden raporumu yükseltmek ve yeniden ödeme yapmak zorundayım?

Eski websitemizde ödeme yapılarak alınan yalnızca tek tip rapor vardı. Şu anda Basit, Standart ve Detaylı olmak üzere 3 farklı raporumuz bulunuyor.
Eskiden satın aldığınız rapor Standart rapora karşılık geliyor çünkü merkez burcunuz etrafında 4 yön bulunuyor. Ancak Detaylı rapor tamamen yenidir ve merkez burcunuz etrafında 8 yön ve Ayrıca Gecenin Efendisi bulunuyor. Bu yüzden eğer Detaylı raporunuzu okumayı istiyorsanız, raporunuzu yükseltmelisiniz.

Eski raporumla karşılaştırınca burcumun farklı olduğunu görüyorum, bunun sebebi nedir?

Bu durum sitemizde yaptığımız bir değişiklikten kaynaklanıyor. Üzerinde yıllarca araştırma yaptıktan sonra güneşin doğum anındaki yerine ilişkin soruyu kaldırdık. Başka bir Sık Sorulan Soruyu tamamen bu konuya ayırdık, biraz aşağıda bulabilirsiniz. Bu sonuca Maya kökeninden olmayan ancak bu konudaki en çok saygı duyulan otorite Kenneth Johnson’ın açıklamalarıyla vardık.

Her iki burç kombinasyonunu okuduktan sonra eğer hala eski burcunuz size daha çok hitap ediyorsa, biz raporunuzu değiştirmekten memnunluk duyarız.

Eski websitenizden aynı e-posta adresiyle birden fazla rapor satın aldım ancak şimdi raporlardan yalnızca bir tanesine erişebiliyorum. Ne yapmalıyım?

Lütfen bizimle temasa geçin, tüm raporlarınıza erişiminizi sağlayacağız.

Sitenizin bir önceki sürümünde doğum anında güneşin yerini soran bir soru vardı. Bu soruyu neden kaldırdınız?

Size öncelikle bu durumun arka planını biraz anlatmalıyım. Maya kültüründe farklı nedenlerden ötürü bir çok uyuşmazlık vardır, Maya takvimleri de istisna değildirler. Bu nedenler coğrafya, dönem veya sadece öznellik olarak kategorize edilebilirler. Birçok şey farklı yorumlanmıştır. Örneğin; Yukatan ve Kiçe kültürlerinde aynı burçların farklı adları vardır, bunlardan birisi Yukatan’da 8. burç olan Tohum’dur. Ancak Kiçe’de bu burcun adı “Ağ”dır. Kiçe Mayaları Tohum ismini Yukatan’da adı Tavşan olan 8. burca verirler.
Burçların sırası yani 4.ve 8. olması da görecelidir. Yukatan sayımında Timsah birinci burçken Kişe’de Maymun birinci burçtur. Yukatan’da 1 Timsah Tzolkin döngüsünün başlangıcıyken, Kişe’de 8 Maymun’dur ve bu yüzden kutlamalar o gün yapılır. Bu farklılıklar burçların yönleri konusunda da devam eder. Ayrıca Yıl Taşıyıcılarına dair farklı sayımlar söz konusudur. Bunlar sorduğunuz gün bekçisine veya modern uzmana göre değişmektedir ve ortak bir kanıya henüz varılmamıştır.
En başta geceyarısını değişim noktası olarak almaktaydım. Bu kişinin doğum gününün net olarak burcunu göstermesi anlamına gelmekteydi. Ancak bu konuda daha fazla araştırma yaptıkça güneşin bulunduğu pozisyonun önemli olduğunu gördüm. Buna göre eğer kişi geceyarısı ve gün doğumu (aslında bu sırada güneşi göremesek bile ışığının gökyüzünü aydınlatması yeterlidir) arasında doğduysa bir önceki günün enerjisinden hala etkileniyor olabilirdi.
Problemin bir kısmı Maya kültürünün birçok yönünün ya kayıp ya da yabancılarla paylaşılmayan bir sır olarak saklanması yüzündendir. Bugünlerde daha fazla bilgi Maya gün bekçileri tarafından paylaşılmaktadır. Bu yüzden bu konuya dair düşünceler 2006’dan beri (benim ilk okumalarımı yaptığım tarih) ve 2011-2012’den beri (sitelerimi ilk yaptığım tarih) değiştmektedir.
Son zamanlarda iki yeni fikir, hala tartışmalı olsa da, ön plana çıkmaktadır.
1. Kişinin burcu söz konusuysa güneşin batmış olması önemlidir güneşin doğması değil. Bu yüzden eğer kişi güneş battıktan sonra ama geceyarısından önce doğduysa bir sonraki günün enerjisinden etkilenecektir.
2. Eğer kişi gün batımından yeni gün doğumuna kadar olan sürede doğduysa her iki burcun da etkisi altında olacaktır.
Sizin de gördüğünüz gibi konu epey kafa karşıtırıcıdır ve konuya dair sadece Mayalar arasında bile bir görüş birliği bulunmamaktadır. Günün sonunda sezgi, özellikle de kişinin kendisi hakkındaki sezgisi karar vermesini sağlayacak en önemli faktördür. Bu yüzden eğer hava karanlıkken doğduysanız her iki burcu da okumanızı ve hangi burcun size daha fazla hitap ettiğini hissetmenizi öneririm.
Size doğum gününüzden bir önceki günün Maya burcunu kontrol etmenizi SADECE geceyarısı ve şafak arasındaki karanlık zamanda doğduysanız ve doğum tarihinize denk gelen burcunuza dair bir bağ KESİNLİKLE HİSSETMİYORSANIZ öneririm. Yoksa kafanız karıştırmayın. Eğer geceyarısından sonra ve güneş doğmadan önce doğduysanız ve bir önceki günün burcuyla daha fazla bağ hissediyorsanız raporunuzu bu burca göre ayarlayıp okuyabilirsiniz. Eğer raporunuzu satın aldıysanız ve doğum tarihinizi rapora girdiyseniz lütfen bizimle bilgi@mayaburcum.com üzerinden bağlantıya geçin ve sizin için gerekli değişikliği yapalım.
Peki ya her iki burcun da size uyduğunu hissediyorsanız? O zaman her ikisini de kucaklamalı ve sizdeki izlerini takip etmelisiniz. Her iki burç için de rapor satın alabilirsiniz ve zaman içerisinde bunlardan birisiyle aranızda bir bağ hissetmezseniz, o raporlarun ücretini size iade edeceğiz.
Son olarak arkadaşım, öğretmenim ve bu konu üzerine yazılmış en önemli kitapların yazarı olan Kenneth Johnson tarafından yazılmış uzun bir yorum yazısını sizinle paylaşıyorum:
“Aşağıda bu konuya dair yazım bulunmaktadır. Bir gün ne zaman başlar? Yıllardır bana gelen sorular arasında en çok karşılaştığım soru: Bir Maya günü ne zaman başlar? Bu soru Maya astrolojisine dair tüm çalışmalarla ilgilidir çünkü içinde en önemli soruyu taşır: Benim burcum nedir? Bu konuda nano saniyesine kadar bir günün ne zaman başladığına dair Batılı “bilimsel” tiplerden birçok spekülasyon duydum. Birçok ilginç teoriler geliştirdiler! Ne yazık ki hiç birisinin Mayaların söz ettiği kavramla uzaktan yakından ilişkisi yok. Mayaların gün kavramını anlamak için biraz dillerinden anlamalıyız. “Gün” sözcüğü (Yukatek’te k’in ve K’içe’de q’ij) “Güneş” için kullanılan sözcükle aynıdır. Eğer “bugün”den konuşuyorsam q’ij sözcüğünü kullanırım. Eğer bugün güneşin sıcak olduğunu belirtmek ve gökyüzündeki küreyi göstermek istersem yine q’ij sözcüğünü kullanırım. Maya düşüncesine göre bu sözcükler aynıdır çünkü bir gün, güneşin dört durağı olan geceyarısı, şafak vakti, öğlen vakti ve günbatımı arasında aldığı yoldur. İşte tam bu noktada yine temel dört parçalı Maya dünya görüşü sahneye çıkıyor.
Maya düşüncesinde “kuzey” ve “yukarı” sözcükleri ve “güney” ve “aşağı” sözcükleri de aynıdır. Bu nedenle şafak=doğu, öğlen=kuzey, günbatımı=batı ve geceyarısı=güney. Biz dört parçadan oluşan bir gerçeklikte yaşamaktayız ve bu durağan değildir, daima bir hareket halindedir. Bu şekilde işlemektedir. Bunları yazdığım gün 11 Chiccan günüdür. Bu akşam güneş battığında 11 Chiccan enerjisinin Yer altı dünyasına, atalarımızın ve ruhların alemine geçir yapacaktır. Yer altı dünyasının derinliklerine indikçe enerjisi zayıflayacaktır. Güneş battığı anda bir sonraki günün enerjisi olan 12 Cimi kendisini hissettirmeye başlayacaktır. Gün bekçileri 12 Cimi, gelmekte olan günü, onurlandırmak için tapınaklarda mumlar ve tütsüler yakacaklar. Bunun için “kesin” bir an yoktur.
Don Miguel Vicente ayine güneş ufukta batar batmaz başlardı. Don Rigoberto Itzep tamamen karanlık oluncaya kadar beklemeyi tercih ederdi. Bu kişisel bir tercihdir. Güneş, Yeraltı dünyasında yolculuğuna devam ederken 11 Chiccan gününün enerjisi giderek daha zayıflar, çünkü özü ebedi zıtlığın karanlık yarısının ezici gücüne teslim olur. Geceyarısı civarında 12 Cimi, zayıflayan 11 Chiccan’dan daha güçlü bir enerjiye sahip olur. Bilimsel zihinler “kesin an” peşindeyken günler arasındaki geçişin bu belli belirsizliği karşısında hayal kırıklığına uğrayabilirler ancak gerçek Maya algısında önemli olan budur. Bu bir olaydan çok bir süreçtir.
Maya Gün Bekçileri tıpkı bizim yaptığımız gibi burçları hesaplarken daima günler arasındaki geceyarısı geçişlerini baz alırlar. Mantıkları ve dünya görüşleri bir şekilde farklı olsa da sonuç aynıdır. Kişi günün astrolojik tanımı için daima geceyarısını kullanmalıdır tıpkı bizim burada, batıda yaptığımız gibi. Don Rigoberto bir defasında geceyarısından hemen önce ve hemen sonra sonrasında doğanların, tıpkı Batı astrolojisinde birbirini izleyen iki burcun arasındaki “sınır”da doğanlar gibi, sıklıkla her iki günün burcunun niteliklerini aldıklarını belirtmişti. Şafak sökünceye kadar 11 Chiccan tamamen yok olacaktı. Yalnızca 12 Cimi günbatımına kadar hüküm sürecek o da Yer altı dünyasına geçtiği zaman yeni günün enerjisi kendisini hissettirmeye başlayacaktı.
Peki ya saat dilimleri? Sıklıkla sorulan başka bir soruysa: Geceyarısını kendi yerel zamanıma göre mi yoksa Orta Amerika saat dilimine (Amerikan CST) göre mi ayarlamalıyım? Bu soru çok daha felsefi bir konuyu içemekte: Maya Takvimi, dünyanın neresinde olursak olalım güneşin doğuşu ve batışına dair dünyevi bir ritmin yani evrensel bir enerjinin göstergesi midir? Yoksa özellikle Maya topraklarından çıkan ve belirgin bir coğrafi yere sahip bir tür zaman atışı mıdır? Bu soruyu net ve tartışmasız bir şekilde yanıtlamayı isterdim ama bunu yapamam. Eğer okuyucularıma Maya Takvimi astrolojisinin tüm uygulayıcılarının tamamen hem fikir olduğu taşa kazınmış bir anıt olduğunu söyleyecek olursam yalan söylemiş olurum. Bu, gerçeklikten çok uzak olur. Batı astrolojisinde olduğu gibi Maya astrolojisinde de “tartışmaya açık” birçok konu vardır. Bu konu tam da böyle bir konudur. Gün Bekçileri arasında ortak bir kanı yoktur. Don Rigoberto, dünyanın neresinde olursanız olun burçların kendi yerel zaman diliminize göre hesaplanması gerektiğini söyler. Don Audelino Sac ise Orta Amerika zaman diliminin kullanılmasını ve hesaplamaların buna göre yapılması gerektiğine inanır. Ben bu soruyu Don Roberto Poz’a sorduğumu hiç hatırlamıyorum. Bu durumda öğrencilerimin duruma deneysel yaklaşımlarını destekliyorum. Eğer zaman dilimine göre değişebilecek bir doğum tarihine denk gelirseniz her iki seçeneği de değerlendirmelerini öneriyorum. Duygu ve sezgilerini incelemelerini istiyorum. Acaba hangisi o kişi için daha uygun?”

Ben Mayaların yaşadığı topraklardan çok uzakta dünyaya geldim. Doğum zamanım için yerel tarih ve zamanı mı yoksa Guatemala zamanını mı kullanmalıyım?

Doğduğunuz yere ait doğum tarihinizi ve saatinizi kullanmanız önerilir her ne kadar Tzolkin Mayalar tarafından ortaya çıkarılmış olsa da sahip olduğu enerji evrenseldir.

Tonların nasıl etkileri vardır?

Yaşam Ağacınızdaki her burcun tonu sizi iki şekilde etkiler:
1) Niteliksel olarak : Her tonun bir karakteri ve bu karakterin de sizin Yaşam Ağacınızda etkilediği belirli bir yön vardır.
2) Nicelik olarak : Ton ne kadar yüksek bir sayıya sahipse burcun etkisi o kadar fazla olacaktır. Eğer dişi burcunuz 13 Jaguarsa, üzerinizdeki Jaguar etkisi güçlü olacaktır. Eğer yalnızca 1 veya 2 Jaguarsa, burçtan gelen etki yine orada olacaktır ama yüksek bir sayınınki kadar güçlü olmayacaktır. Bunu göstermek için raporunuzdaki Yaşam Ağacınıza özel bir fonksiyon tuşu ekledik. Bu tuşu kullanarak her burcun etkisini görebileceksiniz. Burçlar tonlarına göre büyüyecek ve küçülecektir.

Başka bazı Maya burcu sitelerinde burcum farklı çıkıyor. Bunun sebebi nedir?

Büyük olasılıkla Tzolkin’in “Dreamspell count (Dreamspell sayımını)” kullanan bir siteye bakmaktasınız. Dreamspell sayımı 1980’lerin sonlarına doğru Jose Arguelles tarafından oluşturuldu. Kendisi de Mayaların kullandığı Tzolkin’in tamamıyla aynısını, 260 günlük gün sıralamasını da aynen kullanmasına rağmen bugün hangi günde olduğumuz sorusu iki sayım tarafından farklı iki yanıt almaktadır.
Biz Maya gün bekçilerinin 2500 yıldır hiç ara vermeden kullandıkları “orjinal sayım” olarak adlandırılan sayımı kullanmaktayız. Aradaki farkı şöyle örnekleyelim: eğer bugün Orijinal sayımda 10 Yılan günüyse, Dreamspell sayımı bugüne 4 Maymun günü der. Bu şöyle bir şey demek gibidir: “Bugün 16 Ocak 2018 mi yoksa 5 Mayıs 2018 mi?” Karmaşa kişinin Maya Burcu söz konusu olduğunda daha da derinleşir. Ben 10 Yılan gününde mi yoksa 4 Maymun gününde mi doğdum? Bazen dört yöndeki burçlardan birisi diğer sayımda Orjinal burç burç olacaktır.
Bu yüzden insanlar okumalarındaki doğruluğu hissedebilirler ancak bu karmaşayı daha da derinleştirir çünkü her burç Yaşam Ağacındaki yerine göre belli bir etkiye sahiptir. Arguelles, daha fazla tartışma yaratarak dört yöndeki burçların yapısını da değiştirmiştir. Kendisinin Maya Tzolkin üzerinde böylesi bir otorite olmakta iddiası nedir? İddia ettiğine göre kendisi bir Maya Tanrısının reenkarnesidir.
Eğer Dreamspell hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz http://dreamspell.blogspot.com sitesini inceleyebilirsiniz.

İncelediğim websitesinin Dreamspell'i kullanıp kullanmadığını nasıl anlayacağım?

Eğer burç adları Kırmızı, Beyaz, Sarı veya Mavi gibi renklerle başlıyorsa. Mayalar hiçbir zaman Burcun adında bir renk kullanmamıştır. Her burcun bir rengi vardır bu doğrudur ancak bu zaten kültürün içinde bulunmakta ve renkler ve burçlar arasındaki ilişki bu kadar önemle vurgulanmamaktadır.